Kitap Tanıtımı: CONN IGGULDEN – OVALARIN KURDU CENGİZ HAN“Ben tepelerin toprağı ve kemikleriyim. Ben kışın kendisiyim.”

“Babası kurulan bir tuzakta öldürüldüğünde, Kurtlar kabilesi hakanının ikinci oğlu olan Timuçin daha on bir yaşındaydı. Ailesi kabileden atıldı; yiyecek ya da barınakları bile olmadan, Moğol düzlüklerinin zorlu ortamında açlığa ve ölüme terk edildi.

Kısa sürede yetişkinlerin dünyasına giren Timuçin hayata zor bir başlangıç yapmıştı ama doğanın ve insanların oluşturduğu tehditlerle başa çıkmayı öğrenerek hayatta kalmayı başardı. Başka yabancılarla birleşerek kendi kabile kimliğini yarattı. En zor dönemlerinden birinde, savaş halindeki bütün kabileleri birleştirme ve gümüş insanları kendi buyruğu altında toplama hayali zihninde canlandı. Böylece, Çimen Denizi'nin hakanı Cengiz oldu.

Cengiz Han'ı Cengiz Han yapan gerçeği sorgulamak insanlık tarihinde en büyük uğraşlardan biri olmuştur. Cengiz Han ki Moğol düzlüklerinde başıboş gezen bir kabileyi karşı konulmaz bir askeri birlik haline getirerek dünyanın büyük bir bölümünü fethetti ve yüzlerce yıl hüküm sürecek bir imparatorluk kurdu. Fatih dizisinin ilk kitabı olan Ovaların Kurdu denizler hakanı Cengiz Han’ın en erken dönemini merak edenler kadar onu hırsı yüzünden barbar olarak nitelendirme yanılgısına düşenler için de nefes kesici bir okuma sunuyor.”

Bu satırlar Conn Iggulden’in 2007 yılında Koridor Yayıncılık tarafından yayımlanan Ovaların Kurdu Cengiz Han isimli kitabının arka kapağında yer alıyor. “Ovaların Kurdu Cengiz Han”, Cengiz Han’ın hayatının romanlaştırıldığı Büyük Fatih’in Epik Destanı serisinin ilk kitabıdır.  Tarihi romanların üstadı olduğu söylenilen Bernard Cornwell’in kitap için yazdığı tanıtımda, “Nefis bir hikâye… Keşke ben yazmış olsaydım.  Kitap, güçlü karakterlere, şaşırtıcı olay örgüsüne ve akıcı bir anlatıma sahip.  Gerçekten, mükemmel bir kitap.” satırları ile kitabın içeriği hakkında bizlere ipuçları vermektedir.

Timuçin’in yani Cengiz Han’ın çocukluk ve ilk gençlik yıllarının anlatıldığı serinin ilk kitabı, babalarının hain bir tuzakta öldürülmesiyle kabilesi tarafından Moğol bozkırlarına bırakılan Timuçin ve kardeşlerinin ölüme terk edilmesini konu alıyor. Sürekli ölüm korkusuyla yaşayan Timuçin ve kardeşleri, anneleri sayesinde bir arada kalmayı başarıyor ve kabilesinin yaptığı ihaneti unutmayarak kendi kabilesini kuruyor.  Kitabın ana konusu, yaşanılan onca zorluğa rağmen Timuçin isimli çocuğun dünya tarihinin en büyük ikinci toprak büyüklüğüne sahip olan Moğol İmparatorluğu’nun lideri Cengiz Han’a dönüşmesidir.

Güzel bir serinin ilk kitabı olan “Ovaların Kurdu Cengiz Han”ın kütüphanenizde yer alması dileğiyle.


İyi okumalar dileriz. 

Yorumlar