Kitap Tanıtımı: CONN IGGULDEN – OKÇULARIN EFENDİSİ“Ben tepelerin toprağı ve kemikleriyim. Ben kışın kendisiyim.”

“Büyük Fatih’in Epik Destanı’nı okuyucuyla buluşturan dizinin ilk kitabı olan Ovaların Kurdu’nda Timuçin, dünyanın en dağınık ve savaşçı kabilelerini bir araya getirip Cengiz Han kimliğiyle vahşi Moğol düzlükleri ve ovalarından yeni bir dünya yaratmıştı. Okçuların Efendisi ise tüm kıtaya diz çöktürecek kanlı bir direnişe sahne oluyor.

Şimdi binlerce yıl boyunca geniş ve verimli toprakları ile güçlü bir orduya sahip olan Jin imparatorluğunun kalesine hapsedilmiş halkı kurtarılmayı bekliyor. Cengiz Han’ın komutası altındaki savaşçıların elinde yalnızca ok ve at var, bir de ıssız, çorak ve buzlu topraklardan çıkma demir gibi bir disiplin anlayışı. Önlerini kesen taş duvarlar karşısında Cengiz Han ya ezeli düşmanını alt edecek ya da hayallerinin yıkılıp halkının dağılmasına seyirci kalacak.

Conn Iggulden bu kitapla dünya tarihinin en ürpertici ve tartışmalı karakterlerinden biri hakkında bildiğiniz her şeyi bir kez daha sorgulamanızı sağlayacak ve sizi unutamayacağınız bir yolculuğa çıkaracak.”

Bu satırlar Conn Iggulden’in 2009 yılında Koridor Yayıncılık tarafından yayımlanan Okçuların Efendisi isimli kitabının arka kapağında yer alıyor. “Okçuların Efendisi”, Cengiz Han’ın hayatının romanlaştırıldığı Büyük Fatih’in Epik Destanı serisinin ikinci kitabıdır.  

Kitapta, Timuçin’in Cengiz Han olarak ordusuyla birlikte Jin İmparatorluğu’nun kapısına dayanması, Cengiz Han’ın ordusunun yapısı, savaş teknikleri, generalleri ve Cengiz Han’ın fethetmeye duyduğu açlık anlatılıyor. Kitaba göre, Cengiz Han için yaşamak savaşmak demek ve en büyük mutluluk “Düşmanlarını ezmek, hepsinin ayaklarının dibine düştüğünü görmek. Düşmanlarının atlarını ve mallarını alıp, kadınlarının yasını dinlemek. “

Güzel bir serinin ikinci kitabı olan “Okçuların Efendisi”nin kütüphanenizde yer alması dileğiyle.


İyi okumalar dileriz. 

Yorumlar